Colibrí Finances
Castellón

Een Spaanse hypotheek voor uw villa in Castellón: de juiste volgorde

Een villa kopen in Castellón vraagt om een vaste volgorde van stappen: eerst het NIE-nummer, dan een Spaanse bankrekening, vervolgens de taxatie door de bank en ten slotte de notaris. Wie deze route kent, voorkomt vertraging en onaangename verrassingen tijdens het traject.

Wie er achter deze pagina staat. Colibrí Finances is het hypotheekmerk van PISOK NUEVO HOGAR, S.L., een kredietbemiddelaar die geregistreerd staat bij de Spaanse Centrale Bank (code E480). Wij vergelijken meer dan 20 Spaanse banken voor mensen die in het buitenland wonen. De studie is gratis; wij rekenen alleen kosten als u tekent, vooraf schriftelijk overeengekomen. Wij helpen u graag in het Engels.

Waarom de volgorde bij een villa in Castellón zo belangrijk is

Voor Nederlandse kopers voelt de Spaanse aankoopprocedure soms omslachtig, maar er zit een logische opbouw in. Iedere stap is een voorwaarde voor de volgende: zonder NIE-nummer opent geen enkele Spaanse bank een rekening, zonder rekening kan geen hypotheekaanvraag worden ingediend, en zonder taxatie geeft geen bank een definitief aanbod af.

Bij Colibrí Finances vergelijken wij meer dan twintig Spaanse banken en begeleiden wij het hele dossier tot aan de notaris, zodat u als koper van een villa in Castellón precies weet welk document wanneer nodig is.

Nederland betaalt al met de euro, dus bij de aankoop van een villa in Castellón loopt u geen wisselkoersrisico, wat de financiële planning aanzienlijk vereenvoudigt.

Kopen in Castellón: wat hier anders is

Castellón, met de Costa del Azahar, is een rustigere kustprovincie ten noorden van Valencia, met plaatsen als Peñíscola en Benicàssim en een landelijk achterland met sinaasappelboomgaarden. Het aanbod bestaat uit zowel moderne appartementen aan zee als traditionele huizen in het binnenland.

De regio trekt kopers die op zoek zijn naar rust en een authentieker Spanje, weg van de drukkere kustgebieden. Castellón is bereikbaar via de luchthavens van Castellón en Valencia, en het gebied kent minder toeristische drukte, wat vooral buiten het hoogseizoen merkbaar is.

Villa tussen de sinaasappelboomgaarden: grondtype en taxatie

In het achterland van Castellón, tussen de sinaasappelboomgaarden rond plaatsen als Benicàssim, staan veel villa's op percelen die kadastraal als suelo rústico geregistreerd staan, terwijl villa's dichter bij de kust of in de urbanisaties rond Peñíscola meestal op suelo urbano liggen. Voor de Spaanse bank maakt dit verschil uit: een taxateur beoordeelt een villa op rustieke grond vaak voorzichtiger, omdat de bouwvergunning en de exacte grenzen van het perceel niet altijd even duidelijk zijn vastgelegd als bij een woning in een geplande urbanisatie.

Voordat u een bod uitbrengt op een villa in het binnenland is het daarom verstandig om de nota simple en het kadastraal certificaat op te vragen en te laten controleren of het zwembad, de garage of een aanbouw daadwerkelijk op het kadaster staan. Ontbreekt dat, dan kan de bank de taxatie pas afronden nadat dit is rechtgezet, wat het traject naar de notaris kan vertragen.

Twee luchthavens, één dossier: reisplanning rond de notaris

Castellón is bereikbaar via de eigen luchthaven en via Valencia, maar het aanbod aan directe vluchten is kleiner dan op de grotere Costa's. Wie voor een villa in deze provincie kiest, moet er daarom rekening mee houden dat niet elke stap op afstand kan: de opening van de Spaanse bankrekening vraagt meestal minstens één bezoek aan een kantoor, en de taxateur moet fysiek toegang krijgen tot de villa.

Het loont om afspraken te bundelen: de bezichtiging, het bankgesprek en eventueel de NIE-aanvraag in dezelfde reis, zodat de taxatie kort daarna kan volgen en de notarisafspraak niet nodeloos wordt uitgesteld door een volgende vlucht die pas weken later past.

Overdrachtsbelasting in de Comunitat Valenciana en uw villabudget

De overdrachtsbelasting voor de aankoop van een bestaande villa in Castellón wordt vastgesteld door de regionale overheid van de Comunitat Valenciana; het geldende tarief vindt u in de tabel op deze pagina. Dit bedrag komt bovenop de koopprijs en wordt niet meegefinancierd door de hypotheek, dus het moet uit eigen middelen komen, naast de eigen inbreng die de bank al vraagt van niet-residenten.

Bij nieuwbouwvilla's aan de kust geldt in plaats daarvan de btw op nieuwbouw plus het zegelrecht; bij oude fincas die worden gerenoveerd is niet altijd meteen duidelijk onder welk regime de aankoop valt. Laat dit vroeg in het traject door de gestoría bevestigen, zodat uw budget klopt voordat u tekent.

Seizoen aan de Costa del Azahar: wanneer bezichtigen, wanneer tekenen

Peñíscola en Benicàssim zijn in de zomer druk, maar de rest van het jaar juist rustig – precies wat veel kopers in Castellón zoeken. Voor de aankoop van een villa betekent dit dat een bezichtiging buiten het hoogseizoen een realistischer beeld geeft van de buurt, de bereikbaarheid van winkels en de staat van de omliggende wegen dan een bezoek in augustus.

De bank en de notaris werken het hele jaar door normaal, maar lokale taxateurs en makelaars kunnen in de zomermaanden drukker zijn, wat de doorlooptijd tot de notaris kan beïnvloeden. Wilt u de villa buiten uw eigen gebruik ook verhuren, vraag dan bij de gemeente na welke regels voor toeristische verhuur gelden, en vergeet niet dat de jaarlijkse aangifte als niet-resident hoe dan ook verplicht blijft.

Wat volgt zijn gemeten, gedateerde gegevens over Castellón (provincie), over de bevolking, de vraagprijzen, de reistijd en het klimaat, telkens voorzien van bron. Voor wie in het buitenland woont en een Spaanse hypotheek nodig heeft, bieden ze houvast om vooraf een realistisch budget te bepalen.

De bevolking van Castellón (provincie) in cijfers

De provincie Castellón als geheel telde op 1 januari 2025 627.620 ingeschreven inwoners, zo blijkt uit de jaarlijkse bevolkingstelling van het INE. Alle cijfers in dit onderdeel hebben betrekking op de volledige provincie en niet alleen op de hoofdstad die vaak dezelfde naam draagt. In de provincie Castellón beschikken 118.810 inwoners over een buitenlandse nationaliteit, zo'n 19 per honderd. Dit aandeel is substantieel zonder overheersend te zijn, en verschilt sterk tussen de afzonderlijke plaatsen in de provincie.

In de provincie Castellón telde het INE op 1 januari 2022 slechts 412 Nederlanders als ingeschreven inwoners, een beperkt aantal. Deze registratie omvat alleen wie er grotendeels het jaar woont, en laat eigenaars van een tweede woning buiten beschouwing. Welke buitenlandse nationaliteiten op 1 januari 2025 het meest voorkwamen in Castellón (provincie), laat de tabel hieronder zien, gebaseerd op de officiële gemeentelijke cijfers van het INE.

Nationaliteit20252021Per 100 inwoners
Roemenië36.46237.5065,8
Marokko20.98716.7283,3
Colombia14.1354.6132,3
Venezuela4.7031.7980,7
Oekraïne3.9731.3720,6
Peru2.8468000,5
Frankrijk2.0211.7060,3
Argentinië1.8379210,3

De volgende tabel toont nationaliteiten die de jaarlijkse telling niet apart vermeldt, zoals Duitsers, Italianen, Nederlanders, Belgen of Scandinaviërs, geregistreerd in de gehele provincie Castellón op 1 januari 2022. Dit is de laatste INE-editie met volledige landendetail, en een ander jaar dan hierboven.

NationaliteitGeregistreerde inwoners
Italië2.317
Bulgarije1.129
Duitsland1.124
Rusland756
Portugal560
Polen540
België442
Nederland412

Huizenprijzen in Castellón (provincie) op een rij

In onze prijsdatabank tellen we 2.822 woningen te koop in de provincie Castellón, met een mediane prijs van 1.780 €/m² en een mediaan bedrag van 175.000 €. Dat ligt onder de 3.210 €/m² mediaan van de 127 plaatsen die we landelijk volgen, wat deze provincie tot een van de meer betaalbare maakt binnen ons overzicht. De prijzen lopen uiteen, maar de helft van de advertenties valt binnen de bandbreedte van 1.260 € tot 2.400 € per vierkante meter; zowel lagere als hogere prijzen komen voor.

Type woningMediane vraagprijs per m²Mediane vraagprijsAdvertenties
Appartementen en flats1.860 €/m²175.000 €2.259
Huizen en villa's1.280 €/m²211.000 €563
Alle woningen1.780 €/m²175.000 €2.822

Bij een vraagprijs van 175.000 € in Castellón (provincie) loopt de overdrachtsbelasting, berekend tegen 9 %, op tot ongeveer 15.800 €, en komen daar nog eens 2.100 € bij voor notaris, kadaster en gestoría. In totaal gaat het om circa 17.800 € die een koper naast de hypotheek zelf moet inbrengen. De genoemde bedragen zijn vraagprijzen van advertenties die op 2026-10-05 actief stonden, niet de prijs waarvoor uiteindelijk werd verkocht. Die prijs wordt bepaald in onderhandeling en hangt af van factoren als de staat, de precieze locatie en de oriëntatie van de woning.

Om te laten zien hoe uiteenlopend de provincie Castellón is, geeft de tabel hieronder per gevolgde plaats het inwonertal, het aantal buitenlandse bewoners per honderd inwoners en de mediane vraagprijs per vierkante meter.

PlaatsInwonersBuitenlandse bewoners per 100Mediane vraagprijs per m²
Castellón de la Plana183.70921,21.710 €/m²
Vinaròs30.51621,91.990 €/m²
Benicàssim20.58614,62.940 €/m²
Oropesa del Mar12.48339,52.230 €/m²
Peñíscola8.74829,22.470 €/m²
Alcalà de Xivert7.48931,8geen gegevens

Vakantieverhuur en langdurige verhuur in Castellón (provincie)

Volgens een experimentele INE-raming, gebaseerd op advertenties op verhuurplatforms, telde Castellón (provincie) in 05/2026 6.990 toeristische woningen (37.362 slaapplaatsen), zo'n 11 per duizend inwoners. Dat wijst op een gematigde aanwezigheid van vakantieverhuur, die de woningmarkt niet domineert maar waarvoor altijd een regionale vergunning nodig is.

Bereikbaarheid en klimaat van Castellón (provincie)

In de provincie Castellón ligt slechts één commerciële luchthaven, Aeropuerto de Castellón (CDT). Controleer vooraf of er in het reisseizoen vluchten zijn vanaf de eigen thuisluchthaven, want afhankelijk van de ligging van de woning kan een luchthaven in een aangrenzende provincie dichterbij liggen. De klimaatcijfers hieronder zijn gemeten in of nabij Castellón de la Plana, de hoofdstad van de provincie; in andere delen van de provincie, zoals het binnenland, hooggelegen gebieden of andere eilanden, kan het klimaat merkbaar afwijken. Januari gemiddeld 10,6 °C met een daglijks minimum van 5,8 °C, augustus gemiddeld 25,6 °C met een maximum van 30,3 °C: een winter die aandacht voor verwarming vraagt. Dat geldt voor vrijwel elke woning in dit klimaat. Het regent hier met mate: ongeveer 467 mm per jaar, verspreid over 46 dagen met meetbare neerslag. De zonneschijn bedraagt gemiddeld circa 2.755 uur per jaar. Dit zijn de officiële klimaatnormalen (1981-2010) van het Spaanse weerinstituut AEMET voor het station Castelló - Almassora, op ongeveer 4 kilometer afstand; de exacte locatie kan iets afwijken, vooral landinwaarts of op hoogte.

MaandGem. °CGem. max °CGem. min °CRegen (mm)Zonneschijn (u)
januari10,615,35,836180
februari11,316,26,431179
maart13,418,58,331209
april15,420,510,342235
mei18,523,413,644272
juni22,527,317,619296
juli25,330,020,69329
augustus25,630,320,924290
september22,927,618,171229
oktober19,023,514,470203
november14,318,89,849173
december11,415,87,042164

In de provincie Castellón werden in de twaalf maanden tot 06/2026 14.203 woningverkopen geregistreerd, volgens het INE. Een actieve markt als deze betekent doorgaans meer vergelijkbare woningen en dus meer keuze voor kopers. Deze cijfers gelden voor de provincie Castellón als geheel en kunnen sterk verschillen van plaats tot plaats en van woning tot woning. Laat ons weten wat u zoekt, dan bekijken we de cijfers samen voor uw situatie.

Bronnen en datum van de cijfers: INE, Censo anual de población (2025-01-01); INE, Estadística del Padrón continuo (1 de enero de 2022), provincias (2022-01-01); eigen prijsdatabank van onze groep, vraagprijzen in actieve advertenties (2026-10-05); INE, Medición del número de viviendas turísticas (05/2026); INE, Estadística de Transmisiones de Derechos de la Propiedad (06/2026); OpenStreetMap contributors (ODbL); rutas OSRM (2026-10-05); AEMET, valores climatológicos normales (1981-2010).

Aankoopkosten in Castellón

De overdrachtsbelasting op een bestaande woning wordt door elke Spaanse regio zelf vastgesteld. In Castellón bedraagt het algemene tarief 9 %, waarbij nog notaris-, kadaster- en gestoríakosten komen (ongeveer nog een procent extra). Bij nieuwbouw betaalt u 10 % btw plus zegelrecht in plaats van de overdrachtsbelasting. Dit bedrag wordt niet door de bank meegefinancierd.

OnderdeelBij een prijs van 250 000 €Vastgesteld door
Overdrachtsbelasting (9 %)22 500 €De regio
Notaris, kadaster, gestoría3 000 €Officiële tarieven
Geschat totaal25 500 €Circa 10,2 % van de prijs

Van NIE-nummer tot notaris: de stappen op een rij

Wie vanuit Nederland een villa in Castellón wil kopen, merkt al snel dat de Spaanse aankoopprocedure een vaste logica kent. Elke stap bouwt voort op de vorige, en overslaan is geen optie: zonder NIE-nummer geen bankrekening, zonder bankrekening geen hypotheekaanvraag, zonder taxatie geen definitief aanbod van de bank. Pas als al deze onderdelen op hun plek liggen, kan de notaris de koopakte en de hypotheekakte laten passeren.

Bij Colibrí Finances zetten we deze volgorde meteen bij het eerste gesprek op een rij, zodat u weet wat wanneer moet gebeuren en welke documenten u alvast kunt verzamelen terwijl wij de banken vergelijken. Zo verliest u geen tijd wanneer de verkoper van de villa om een snelle bevestiging vraagt.

Begin op tijd met het aanvragen van uw NIE-nummer, want zonder dit fiscale identificatienummer kunt u in Spanje geen woning kopen, geen rekening openen en geen hypotheek afsluiten.

NIE

Fiscaal nummer

Aan te vragen bij de Spaanse politie of het consulaat, ruim voordat u iets ondertekent.

IBAN

Spaanse rekening

Nodig om de hypotheeklasten, notariskosten en belastingen op de villa te betalen.

Taxatie

Onafhankelijke waardebepaling

De bank laat de villa taxeren voordat zij een definitief hypotheekaanbod doet.

Notaris

Ondertekening

De hypotheekakte en de koopakte van de villa worden gelijktijdig gepasseerd.

Kosten die bovenop de koopprijs van de villa komen

Naast de prijs van de villa in Castellón houdt u rekening met een reeks vaste kosten. Bij een bestaande woning is er overdrachtsbelasting (ITP), vastgesteld door de regio; bij nieuwbouw geldt 10% btw plus zegelrecht. Daarnaast komen er notariskosten, inschrijving in het kadaster, gestoría en de taxatie van de bank bij.

Deze kostenpost telt niet mee in de financiering zelf: de meeste banken verwachten dat u die apart aantoont, los van het eigen aandeel dat zij voor de villa vragen. Hoeveel dat eigen aandeel precies is, hangt af van de bank, uw land en uw profiel.

KostenpostWanneerOpmerking
Overdrachtsbelasting (ITP) of btwBij aankoopRegionaal bepaald bij bestaande woning, 10% bij nieuwbouw
Notaris en kadasterBij aankoopVastgelegd in koopakte en hypotheekakte
GestoríaBij aankoopBegeleiding van formaliteiten en belastingaangiften
TaxatieVoor hypotheekaanbodVerplicht door de bank, onafhankelijk uitgevoerd

Documenten die de Spaanse bank van u vraagt

Spaanse banken vragen niet-ingezetenen doorgaans om een groter eigen aandeel dan aan Spaanse ingezetenen; hoeveel dat precies is, hangt af van de bank, uw land van herkomst en uw persoonlijke profiel. Wat wel vaststaat, is de documentatie die zij willen zien uit Nederland.

Zorg dat deze stukken op tijd vertaald zijn door een beëdigd vertaler; sommige banken vragen ook een apostille, en de precieze lijst verschilt per bank en per dossier.

Na de notaris: wat een niet-resident eigenaar moet weten

Zodra de villa in Castellón op uw naam staat, wordt u als niet-resident eigenaar jaarlijks aangeslagen via de Modelo 210, de aangifte voor niet-ingezetenen. Spanje en Nederland hebben een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, maar een Nederlandse belastingadviseur moet bevestigen hoe inkomsten uit Spaans vastgoed in uw aangifte thuis moeten worden verwerkt.

Verkoopt u de villa ooit weer, dan houdt de koper standaard 3% van de prijs in voor de Spaanse belastingdienst, als vooruitbetaling op de belasting die u als verkoper verschuldigd bent. Dat bedrag wordt verrekend zodra u uw eigen aangifte over de verkoop indient.

Als EU-burger geniet u vrij verkeer en mag u zich zonder tijdslimiet in Spanje vestigen, al is inschrijving als resident verplicht bij een langer verblijf.

Als u in Nederland woont

Vanuit Nederland is Spanje met een directe vlucht van een paar uur goed bereikbaar, wat een tweede woning praktisch maakt voor regelmatige bezoeken. Veel Nederlanders kiezen voor Spanje vanwege het klimaat, de kwaliteit van leven en de aantrekkelijke vastgoedmarkt in vergelijking met Nederland. Omdat beide landen de euro gebruiken, is financiële planning eenvoudiger, al verschillen de Spaanse erfrecht- en belastingregels wezenlijk van de Nederlandse, wat vooraf juridisch advies wenselijk maakt. Kennis van Spaans of Engels is nuttig bij het regelen van notariële en administratieve zaken ter plaatse.

Wat een Spaanse bank doorgaans van u vraagt

Belasting in uw thuisland en in Spanje

Spanje en Nederland hebben een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, maar een Nederlandse belastingadviseur moet bevestigen hoe inkomsten uit Spaans vastgoed in uw aangifte thuis moeten worden verwerkt.

Verblijven in Spanje

Als burger van de Europese Unie geniet u vrij verkeer en mag u zich zonder tijdslimiet in Spanje vestigen, al is inschrijving als resident verplicht bij een langer verblijf.

Nederland betaalt al met de euro, dus bij de aankoop van een woning in Spanje loopt u geen wisselkoersrisico.

Veelgestelde vragen

Kan ik als Nederlander een Spaanse hypotheek krijgen voor een villa in Castellón?

Ja, Spaanse banken verstrekken hypotheken aan niet-ingezetenen uit Nederland, mits het dossier compleet is: NIE-nummer, Spaanse bankrekening en de gevraagde inkomens- en schuldbewijzen. Wij vergelijken meer dan twintig banken en bereiden het dossier voor, maar een lening wordt nooit vooraf gegarandeerd; elke bank beoordeelt uw profiel zelf.

Hoeveel eigen inbreng moet ik meebrengen voor een villa in Castellón?

Banken vragen niet-ingezetenen doorgaans om een groter eigen aandeel dan aan Spaanse ingezetenen. Het exacte percentage hangt af van de bank, uw land en uw persoonlijke situatie, dus wij geven liever geen vaste cijfers vooraf. Tijdens de gratis en vrijblijvende studie krijgt u een reëel beeld op basis van uw eigen dossier.

Heb ik een visum nodig om de villa te bezichtigen en de notaris te bezoeken?

Nee, als Nederlander reist u zonder visum naar Spanje en mag u er 90 dagen binnen elke periode van 180 dagen verblijven, ruim genoeg voor bezichtigingen, taxatie en de ondertekening bij de notaris. Voor langer verblijf of vestiging als resident gelden andere regels rond inschrijving.

Kan ik met de aankoop van deze villa nog een Golden Visa krijgen?

Nee, de Spaanse Golden Visa voor vastgoedinvesteerders is per 3 april 2025 afgeschaft en wordt niet meer verleend, ook niet bij aankoop van een villa in Castellón. Als EU-burger heeft u dit verblijfsdocument overigens niet nodig: u geniet al vrij verkeer binnen Spanje.

Moet ik na aankoop belasting betalen in Spanje én in Nederland?

Als niet-resident eigenaar dient u jaarlijks de Modelo 210 in bij de Spaanse belastingdienst. Spanje en Nederland hebben een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, maar hoe de Spaanse inkomsten in uw Nederlandse aangifte moeten worden verwerkt, moet een lokale belastingadviseur beoordelen aan de hand van uw specifieke situatie.

Vertel ons over uw plannen en wij reageren binnen 24-48 uur

Een collega die dagelijks met internationale kopers werkt, leest uw bericht en beantwoordt het persoonlijk. Geheel kosteloos en vrijblijvend.

Door dit formulier te versturen, gaat u akkoord met ons Privacybeleid.

Of schrijf ons op hipotecas@colibrifinances.com

Meer gidsen voor u

Deze gids in andere talen: Deutschland · Deutsch United Kingdom · English France · Français