Colibrí Finances
Las Palmas

Een Spaanse hypotheek voor uw villa in Las Palmas: de juiste volgorde

Een villa kopen in Las Palmas vraagt om een vaste volgorde van stappen: eerst het NIE-nummer, dan een Spaanse bankrekening, vervolgens de taxatie door de bank en ten slotte de notaris. Wie deze route kent, voorkomt vertraging en onaangename verrassingen tijdens het traject.

Wie er achter deze pagina staat. Colibrí Finances is het hypotheekmerk van PISOK NUEVO HOGAR, S.L., een kredietbemiddelaar die geregistreerd staat bij de Spaanse Centrale Bank (code E480). Wij vergelijken meer dan 20 Spaanse banken voor mensen die in het buitenland wonen. De studie is gratis; wij rekenen alleen kosten als u tekent, vooraf schriftelijk overeengekomen. Wij helpen u graag in het Engels.

Waarom de volgorde bij een villa in Las Palmas zo belangrijk is

Voor Nederlandse kopers voelt de Spaanse aankoopprocedure soms omslachtig, maar er zit een logische opbouw in. Iedere stap is een voorwaarde voor de volgende: zonder NIE-nummer opent geen enkele Spaanse bank een rekening, zonder rekening kan geen hypotheekaanvraag worden ingediend, en zonder taxatie geeft geen bank een definitief aanbod af.

Bij Colibrí Finances vergelijken wij meer dan twintig Spaanse banken en begeleiden wij het hele dossier tot aan de notaris, zodat u als koper van een villa in Las Palmas precies weet welk document wanneer nodig is.

Nederland betaalt al met de euro, dus bij de aankoop van een villa in Las Palmas loopt u geen wisselkoersrisico, wat de financiële planning aanzienlijk vereenvoudigt.

Kopen in Las Palmas: wat hier anders is

Las Palmas omvat eilanden zoals Gran Canaria, Lanzarote en Fuerteventura, met een subtropisch klimaat dat het hele jaar door mild blijft. Het aanbod varieert van appartementen in kustplaatsen tot villa's in rustigere gebieden.

De eilanden trekken kopers die op zoek zijn naar een zonnige omgeving gedurende het hele jaar, vaak voor permanente verhuizing of als winterverblijf. Elk eiland heeft een eigen luchthaven met internationale verbindingen, en het klimaat zorgt voor een minder uitgesproken laagseizoen dan op het Spaanse vasteland.

Welk eiland, welke afspraak: de logistiek van Gran Canaria, Lanzarote en Fuerteventura

Las Palmas bestaat niet uit één gebied maar uit meerdere eilanden, elk met een eigen luchthaven en een eigen notariskantoor. Een villa op Lanzarote volgt dus niet automatisch dezelfde route als een villa in een rustiger hoek van Gran Canaria of Fuerteventura: de bank waarmee u werkt kan een kantoor op het ene eiland hebben en niet op het andere, en de notaris die de villa passeert, moet meestal wel op hetzelfde eiland zetelen.

Voor niet-residenten die op afstand een dossier opbouwen, betekent dit dat het de moeite waard is om vooraf te checken op welk eiland uw bankcontact daadwerkelijk kantoor houdt, en om de reis naar de notaris te combineren met de opening van de rekening en, indien nodig, de NIE-stap, zodat u niet apart tussen de eilanden hoeft over te vliegen.

Villa's in rustiger gebieden: bouwregels en beschermde grond

Een deel van het aanbod in Las Palmas bestaat uit villa's in rustigere zones, weg van de drukkere kustplaatsen, soms tegen een achtergrond van vulkanisch landschap of natuurgebied. Op eilanden als Lanzarote gelden van oudsher strenge stedenbouwkundige regels over hoogte, kleur en de manier waarop een villa in het landschap past, en op meerdere eilanden liggen delen van het grondgebied binnen een beschermd natuurgebied waar bouwen en verbouwen aan beperkingen onderhevig is.

Voor de hypotheekaanvraag is het daarom belangrijk om te laten nagaan of alle aanbouwen, zwembaden of terrassen van de villa wel degelijk vergund en geregistreerd zijn: een taxateur en de bank kijken hier kritisch naar, en niet-geregistreerde elementen kunnen de taxatie vertragen tot de situatie is rechtgezet.

Overdrachtsbelasting en het eigen belastingstelsel van de eilanden

De overdrachtsbelasting op de aankoop van een bestaande villa in Las Palmas wordt vastgesteld door de regionale overheid van de Canarische Eilanden; het tarief staat in de tabel op deze pagina. Voor nieuwbouwvilla's geldt op de eilanden geen btw zoals op het Spaanse vasteland, maar het eigen indirecte belastingstelsel van de Canarische Eilanden, met een eigen zegelrecht daarbovenop.

Dit onderscheid is relevant bij het opstellen van uw budget: een villa die als nieuwbouw geldt, valt onder een ander regime dan een bestaande villa die van eigenaar wisselt, en de gestoría kan dit voor u bevestigen voordat u de knoop doorhakt. Reken deze post, samen met notaris-, registratie- en gestoriakosten, altijd los van de eigen inbreng die de bank van u vraagt.

Permanente verhuizing of winterverblijf: looptijd en planning zonder duidelijk laagseizoen

Veel kopers in Las Palmas zoeken een villa voor een permanente verhuizing of als winterverblijf, aangetrokken door een klimaat dat het hele jaar mild blijft. Dat betekent ook dat er, anders dan in gebieden met een uitgesproken laagseizoen, weinig rustige maanden zijn waarin taxateurs, notarissen en makelaars merkbaar minder te doen hebben: plan uw afspraken daarom ruim van tevoren, ongeacht de maand waarin u koopt.

Wie op oudere leeftijd nog een hypotheek aanvraagt voor een villa op een van de eilanden, moet er rekening mee houden dat de looptijd van een Spaanse hypotheek doorgaans doorloopt tot rond de leeftijd van 70 à 75 jaar; dit bepaalt mee hoeveel jaar de bank kan aanbieden en is iets om vroeg in het gesprek met de bank te bespreken, zeker als de villa is bedoeld voor een langdurig winterverblijf in plaats van voor kortstondige vakanties.

De gegevens in dit onderdeel over Las Palmas (provincie) zijn gemeten en voorzien van datum en bron: ze betreffen de bevolking, de vraagprijzen van woningen, de bereikbaarheid en het klimaat. Zo krijgt u, als toekomstige koper met een Spaanse hypotheek, een realistisch beeld om uw budget voor de aankoop te bepalen.

Inwoners en nationaliteiten van Las Palmas (provincie)

1.171.547 mensen stonden op 1 januari 2025 ingeschreven in de volledige provincie Las Palmas, aldus de jaarlijkse bevolkingstelling van het INE. Het gaat hier nadrukkelijk om de provincie als geheel, niet om de gelijknamige hoofdstad alleen. In de provincie Las Palmas beschikken 171.235 inwoners over een buitenlandse nationaliteit, zo'n 15 per honderd. Dit aandeel is substantieel zonder overheersend te zijn, en verschilt sterk tussen de afzonderlijke plaatsen in de provincie.

Volgens het INE stonden op 1 januari 2022 maar 1.655 Nederlanders ingeschreven in de hele provincie Las Palmas. Omdat het padrón enkel permanente bewoners telt, blijven eigenaars van een tweede woning in deze cijfers buiten beeld. Onderstaand overzicht geeft de grootste groepen buitenlandse ingezetenen van Las Palmas (provincie) op 1 januari 2025, zoals het INE die per gemeente bijhoudt.

Nationaliteit20252021Per 100 inwoners
Colombia22.95111.3792,0
Marokko15.50314.1541,3
Verenigd Koninkrijk12.62213.9481,1
Cuba8.4186.4410,7
Venezuela7.7914.9960,7
China5.9745.8610,5
Roemenië3.5394.0490,3
Argentinië3.2842.4600,3

Hieronder staan nationaliteiten die in de reguliere jaarcijfers niet apart worden genoemd, bijvoorbeeld Duitsers, Italianen, Nederlanders, Belgen of Scandinaviërs, zoals ingeschreven in heel de provincie Las Palmas op 1 januari 2022, de laatste INE-telling met deze landendetails. Het jaartal wijkt daarmee af van de tabel hierboven.

NationaliteitGeregistreerde inwoners
Italië22.966
Duitsland10.849
Portugal2.181
Polen2.081
Ierland1.658
Nederland1.655
Noorwegen1.282
België1.279

Wat woningen kosten in Las Palmas (provincie)

Voor de provincie Las Palmas registreren we 2.871 actuele advertenties, met een mediane vraagprijs van 2.730 €/m² en een mediaan bedrag van 250.000 €. Dat komt vrij dicht in de buurt van de 3.210 €/m² mediaan van de 127 plaatsen die wij door heel Spanje volgen. Tussen 1.810 € en 3.990 € per vierkante meter bevindt zich de kern van het aanbod, daarnaast bestaan er merkbaar goedkopere en merkbaar duurdere woningen.

Type woningMediane vraagprijs per m²Mediane vraagprijsAdvertenties
Appartementen en flats2.810 €/m²235.000 €2.216
Huizen en villa's2.310 €/m²335.000 €655
Alle woningen2.730 €/m²250.000 €2.871

De overdrachtsbelasting op een bestaande woning in Las Palmas (provincie) bedraagt 6,5 % van de mediane vraagprijs van 250.000 €, oftewel ongeveer 16.200 €. Tel daar circa 3.000 € aan notaris-, kadaster- en gestoríakosten bij op en de totale bijkomende kosten komen uit op 19.200 €, geld dat los van de lening beschikbaar moet zijn. Dit zijn vraagprijzen uit advertenties die actief waren op 2026-10-05, geen daadwerkelijke verkoopprijzen. De uiteindelijk betaalde prijs wordt onderhandeld en hangt af van de staat, de exacte ligging en de oriëntatie van elke woning.

De volgende tabel brengt de plaatsen in kaart die wij volgen in de provincie Las Palmas: inwoneraantal, buitenlandse bewoners per honderd inwoners en mediane vraagprijs per vierkante meter, telkens naast elkaar gezet.

PlaatsInwonersBuitenlandse bewoners per 100Mediane vraagprijs per m²
Las Palmas de Gran Canaria384.0239,52.720 €/m²
Arrecife70.26522,82.740 €/m²
San Bartolomé de Tirajana54.92528,44.770 €/m²
Puerto del Rosario46.18220,52.150 €/m²
La Oliva29.86445,93.980 €/m²
Teguise23.94619,73.610 €/m²
Tías21.67138,24.590 €/m²
Mogán21.40335,95.000 €/m²
Pájara21.25433,42.950 €/m²
Yaiza18.69838,73.540 €/m²

Verhuur aan toeristen en langdurig huren in Las Palmas (provincie)

Las Palmas (provincie) telde in 05/2026, volgens een experimentele INE-schatting op basis van platformadvertenties, 26.998 toeristische verhuurwoningen met 115.284 slaapplaatsen samen, ongeveer 23 per duizend inwoners. Dat is een gematigd niveau, waarbij toeristische verhuur onderdeel is van de markt zonder die te overheersen; een regionale vergunning blijft in alle gevallen verplicht.

Hoe kom je in Las Palmas (provincie) en het klimaat

De commerciële luchthavens in de provincie Las Palmas zijn: Aeropuerto de Gran Canaria (LPA), Aeropuerto de Lanzarote (ACE), Aeropuerto de Fuerteventura (FUE). Het loont om per seizoen te controleren welke daarvan verbindingen heeft vanaf uw vertrekluchthaven. Omdat deze klimaatcijfers gemeten zijn in of bij Las Palmas de Gran Canaria, de provinciehoofdstad, kunnen andere delen van de provincie, zoals het achterland, gebieden op hoogte of andere eilanden, duidelijk afwijkende omstandigheden kennen. Met een januarigemiddelde van 17,9 °C en een gemiddeld minimum van 15,0 °C blijft de winter hier mild, terwijl augustus oploopt tot gemiddeld 24,6 °C en een maximum van 27,5 °C. Wonen in de winterperiode voelt daardoor doorgaans aangenaam aan. Het regent hier weinig: zo'n 151 mm per jaar, verdeeld over ongeveer 22 dagen met meetbare neerslag. Deze gegevens komen van AEMET, de Spaanse staatsweerdienst, en betreffen de officiële klimaatnormalen (1981-2010) van station Gran Canaria Aeropuerto op ongeveer 24 kilometer afstand; vooral landinwaarts of op hoogte kan de werkelijkheid ietwat afwijken.

MaandGem. °CGem. max °CGem. min °CRegen (mm)Zonneschijn (u)
januari17,920,815,025184
februari18,221,215,024191
maart19,022,315,712229
april19,422,616,26228
mei20,423,617,31272
juni22,225,319,20284
juli23,826,920,80308
augustus24,627,521,60300
september24,327,221,49242
oktober23,126,220,116220
november21,224,218,122185
december19,222,216,231179

In de provincie Las Palmas werden in de twaalf maanden tot 06/2026 13.258 woningverkopen geregistreerd, volgens het INE. Een actieve markt als deze betekent doorgaans meer vergelijkbare woningen en dus meer keuze voor kopers. Deze gegevens beschrijven de provincie Las Palmas in zijn geheel; van plaats tot plaats en van pand tot pand kunnen de verschillen groot zijn. Vertel ons wat u zoekt, dan gaan we de cijfers samen na.

Bronnen en datum van de cijfers: INE, Censo anual de población (2025-01-01); INE, Estadística del Padrón continuo (1 de enero de 2022), provincias (2022-01-01); eigen prijsdatabank van onze groep, vraagprijzen in actieve advertenties (2026-10-05); INE, Medición del número de viviendas turísticas (05/2026); INE, Estadística de Transmisiones de Derechos de la Propiedad (06/2026); OpenStreetMap contributors (ODbL); rutas OSRM (2026-10-05); AEMET, valores climatológicos normales (1981-2010).

Aankoopkosten in Las Palmas

De overdrachtsbelasting op een bestaande woning wordt door elke Spaanse regio zelf vastgesteld. In Las Palmas bedraagt het algemene tarief 6,5 %, waarbij nog notaris-, kadaster- en gestoríakosten komen (ongeveer nog een procent extra). Bij nieuwbouw betaalt u 10 % btw plus zegelrecht in plaats van de overdrachtsbelasting. Dit bedrag wordt niet door de bank meegefinancierd.

OnderdeelBij een prijs van 250 000 €Vastgesteld door
Overdrachtsbelasting (6,5 %)16 250 €De regio
Notaris, kadaster, gestoría3 000 €Officiële tarieven
Geschat totaal19 250 €Circa 7,7 % van de prijs

Van NIE-nummer tot notaris: de stappen op een rij

Wie vanuit Nederland een villa in Las Palmas wil kopen, merkt al snel dat de Spaanse aankoopprocedure een vaste logica kent. Elke stap bouwt voort op de vorige, en overslaan is geen optie: zonder NIE-nummer geen bankrekening, zonder bankrekening geen hypotheekaanvraag, zonder taxatie geen definitief aanbod van de bank. Pas als al deze onderdelen op hun plek liggen, kan de notaris de koopakte en de hypotheekakte laten passeren.

Bij Colibrí Finances zetten we deze volgorde meteen bij het eerste gesprek op een rij, zodat u weet wat wanneer moet gebeuren en welke documenten u alvast kunt verzamelen terwijl wij de banken vergelijken. Zo verliest u geen tijd wanneer de verkoper van de villa om een snelle bevestiging vraagt.

Begin op tijd met het aanvragen van uw NIE-nummer, want zonder dit fiscale identificatienummer kunt u in Spanje geen woning kopen, geen rekening openen en geen hypotheek afsluiten.

NIE

Fiscaal nummer

Aan te vragen bij de Spaanse politie of het consulaat, ruim voordat u iets ondertekent.

IBAN

Spaanse rekening

Nodig om de hypotheeklasten, notariskosten en belastingen op de villa te betalen.

Taxatie

Onafhankelijke waardebepaling

De bank laat de villa taxeren voordat zij een definitief hypotheekaanbod doet.

Notaris

Ondertekening

De hypotheekakte en de koopakte van de villa worden gelijktijdig gepasseerd.

Kosten die bovenop de koopprijs van de villa komen

Naast de prijs van de villa in Las Palmas houdt u rekening met een reeks vaste kosten. Bij een bestaande woning is er overdrachtsbelasting (ITP), vastgesteld door de regio; bij nieuwbouw geldt 10% btw plus zegelrecht. Daarnaast komen er notariskosten, inschrijving in het kadaster, gestoría en de taxatie van de bank bij.

Deze kostenpost telt niet mee in de financiering zelf: de meeste banken verwachten dat u die apart aantoont, los van het eigen aandeel dat zij voor de villa vragen. Hoeveel dat eigen aandeel precies is, hangt af van de bank, uw land en uw profiel.

KostenpostWanneerOpmerking
Overdrachtsbelasting (ITP) of btwBij aankoopRegionaal bepaald bij bestaande woning, 10% bij nieuwbouw
Notaris en kadasterBij aankoopVastgelegd in koopakte en hypotheekakte
GestoríaBij aankoopBegeleiding van formaliteiten en belastingaangiften
TaxatieVoor hypotheekaanbodVerplicht door de bank, onafhankelijk uitgevoerd

Documenten die de Spaanse bank van u vraagt

Spaanse banken vragen niet-ingezetenen doorgaans om een groter eigen aandeel dan aan Spaanse ingezetenen; hoeveel dat precies is, hangt af van de bank, uw land van herkomst en uw persoonlijke profiel. Wat wel vaststaat, is de documentatie die zij willen zien uit Nederland.

Zorg dat deze stukken op tijd vertaald zijn door een beëdigd vertaler; sommige banken vragen ook een apostille, en de precieze lijst verschilt per bank en per dossier.

Na de notaris: wat een niet-resident eigenaar moet weten

Zodra de villa in Las Palmas op uw naam staat, wordt u als niet-resident eigenaar jaarlijks aangeslagen via de Modelo 210, de aangifte voor niet-ingezetenen. Spanje en Nederland hebben een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, maar een Nederlandse belastingadviseur moet bevestigen hoe inkomsten uit Spaans vastgoed in uw aangifte thuis moeten worden verwerkt.

Verkoopt u de villa ooit weer, dan houdt de koper standaard 3% van de prijs in voor de Spaanse belastingdienst, als vooruitbetaling op de belasting die u als verkoper verschuldigd bent. Dat bedrag wordt verrekend zodra u uw eigen aangifte over de verkoop indient.

Als EU-burger geniet u vrij verkeer en mag u zich zonder tijdslimiet in Spanje vestigen, al is inschrijving als resident verplicht bij een langer verblijf.

Als u in Nederland woont

Vanuit Nederland is Spanje met een directe vlucht van een paar uur goed bereikbaar, wat een tweede woning praktisch maakt voor regelmatige bezoeken. Veel Nederlanders kiezen voor Spanje vanwege het klimaat, de kwaliteit van leven en de aantrekkelijke vastgoedmarkt in vergelijking met Nederland. Omdat beide landen de euro gebruiken, is financiële planning eenvoudiger, al verschillen de Spaanse erfrecht- en belastingregels wezenlijk van de Nederlandse, wat vooraf juridisch advies wenselijk maakt. Kennis van Spaans of Engels is nuttig bij het regelen van notariële en administratieve zaken ter plaatse.

Wat een Spaanse bank doorgaans van u vraagt

Belasting in uw thuisland en in Spanje

Spanje en Nederland hebben een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, maar een Nederlandse belastingadviseur moet bevestigen hoe inkomsten uit Spaans vastgoed in uw aangifte thuis moeten worden verwerkt.

Verblijven in Spanje

Als burger van de Europese Unie geniet u vrij verkeer en mag u zich zonder tijdslimiet in Spanje vestigen, al is inschrijving als resident verplicht bij een langer verblijf.

Nederland betaalt al met de euro, dus bij de aankoop van een woning in Spanje loopt u geen wisselkoersrisico.

Veelgestelde vragen

Kan ik als Nederlander een Spaanse hypotheek krijgen voor een villa in Las Palmas?

Ja, Spaanse banken verstrekken hypotheken aan niet-ingezetenen uit Nederland, mits het dossier compleet is: NIE-nummer, Spaanse bankrekening en de gevraagde inkomens- en schuldbewijzen. Wij vergelijken meer dan twintig banken en bereiden het dossier voor, maar een lening wordt nooit vooraf gegarandeerd; elke bank beoordeelt uw profiel zelf.

Hoeveel eigen inbreng moet ik meebrengen voor een villa in Las Palmas?

Banken vragen niet-ingezetenen doorgaans om een groter eigen aandeel dan aan Spaanse ingezetenen. Het exacte percentage hangt af van de bank, uw land en uw persoonlijke situatie, dus wij geven liever geen vaste cijfers vooraf. Tijdens de gratis en vrijblijvende studie krijgt u een reëel beeld op basis van uw eigen dossier.

Heb ik een visum nodig om de villa te bezichtigen en de notaris te bezoeken?

Nee, als Nederlander reist u zonder visum naar Spanje en mag u er 90 dagen binnen elke periode van 180 dagen verblijven, ruim genoeg voor bezichtigingen, taxatie en de ondertekening bij de notaris. Voor langer verblijf of vestiging als resident gelden andere regels rond inschrijving.

Kan ik met de aankoop van deze villa nog een Golden Visa krijgen?

Nee, de Spaanse Golden Visa voor vastgoedinvesteerders is per 3 april 2025 afgeschaft en wordt niet meer verleend, ook niet bij aankoop van een villa in Las Palmas. Als EU-burger heeft u dit verblijfsdocument overigens niet nodig: u geniet al vrij verkeer binnen Spanje.

Moet ik na aankoop belasting betalen in Spanje én in Nederland?

Als niet-resident eigenaar dient u jaarlijks de Modelo 210 in bij de Spaanse belastingdienst. Spanje en Nederland hebben een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, maar hoe de Spaanse inkomsten in uw Nederlandse aangifte moeten worden verwerkt, moet een lokale belastingadviseur beoordelen aan de hand van uw specifieke situatie.

Vertel ons over uw plannen en wij reageren binnen 24-48 uur

Een collega die dagelijks met internationale kopers werkt, leest uw bericht en beantwoordt het persoonlijk. Geheel kosteloos en vrijblijvend.

Door dit formulier te versturen, gaat u akkoord met ons Privacybeleid.

Of schrijf ons op hipotecas@colibrifinances.com

Meer gidsen voor u

Deze gids in andere talen: Deutschland · Deutsch United Kingdom · English France · Français