Colibrí Finances
Las Palmas

Een hypotheek voor nieuwbouw in Las Palmas: hoe werkt financiering vóór oplevering?

Bij nieuwbouw in Las Palmas betaalt u de projectontwikkelaar in termijnen vóórdat de woning bestaat. Een Spaanse hypotheek komt pas volledig in beeld bij de notariële levering, en dat vraagt om een andere planning dan bij een bestaande woning.

Wie er achter deze pagina staat. Colibrí Finances is het hypotheekmerk van PISOK NUEVO HOGAR, S.L., een kredietbemiddelaar die geregistreerd staat bij de Spaanse Centrale Bank (code E480). Wij vergelijken meer dan 20 Spaanse banken voor mensen die in het buitenland wonen. De studie is gratis; wij rekenen alleen kosten als u tekent, vooraf schriftelijk overeengekomen. Wij helpen u graag in het Engels.

Bouwen op papier, betalen in Spanje

Een nieuwbouwwoning in Las Palmas kopen voelt anders dan een bestaande woning kopen. U tekent een contract met de ontwikkelaar terwijl er nog gebouwd wordt, en u betaalt onderweg termijnen op basis van de bouwvoortgang. Pas bij de notariële akte, wanneer de woning klaar is, komt de Spaanse hypotheek volledig tot uitkering.

Voor niet-residenten roept dat concrete vragen op: wanneer moet ik welk bedrag hebben, hoe taxeert een bank iets dat nog niet bestaat, en wat gebeurt er als de oplevering vertraging oploopt? Dit artikel legt de mechaniek uit, zonder cijfers te beloven die per bank en per dossier verschillen.

Let op: de hypotheek betaalt in de regel niet de termijnen aan de ontwikkelaar tijdens de bouw, alleen het bedrag dat bij de notariële levering verschuldigd is.

Kopen in Las Palmas: wat hier anders is

Las Palmas omvat eilanden zoals Gran Canaria, Lanzarote en Fuerteventura, met een subtropisch klimaat dat het hele jaar door mild blijft. Het aanbod varieert van appartementen in kustplaatsen tot villa's in rustigere gebieden.

De eilanden trekken kopers die op zoek zijn naar een zonnige omgeving gedurende het hele jaar, vaak voor permanente verhuizing of als winterverblijf. Elk eiland heeft een eigen luchthaven met internationale verbindingen, en het klimaat zorgt voor een minder uitgesproken laagseizoen dan op het Spaanse vasteland.

Nieuwbouw op de eilanden van Las Palmas: Gran Canaria, Lanzarote en Fuerteventura

In de provincie Las Palmas koop je een nieuwbouwwoning niet op één eiland, maar op minstens drie heel verschillende eilanden: Gran Canaria, Lanzarote en Fuerteventura. Op Gran Canaria gaat het vaak om appartementencomplexen in kustplaatsen, terwijl op Lanzarote en Fuerteventura ook losstaande villa's in rustigere gebieden worden gebouwd, soms op kavels met uitzicht op zee of op het vulkanische landschap. Die spreiding over eilanden betekent dat de bank en de taxateur telkens met een ander lokaal referentiekader werken, afhankelijk van waar het project precies ligt.

Lanzarote kent bovendien strikte bouwregels die de hoogte en de uitstraling van nieuwbouw beperken, uit respect voor het beschermde landschap van het eiland. Dat kan de bouwperiode van een off-plan project beïnvloeden, omdat vergunningen soms meer voeten in de aarde hebben dan op een eiland met minder beperkingen. Voor een koper betekent dit dat de planning van termijnbetalingen aan de ontwikkelaar op Lanzarote extra aandacht verdient, omdat vertragingen in de vergunningsfase invloed hebben op wanneer een volgende bouwtermijn daadwerkelijk vervalt.

Taxatie van een woning in aanbouw op een van de eilanden

Een taxateur die een woning op de eilanden van Las Palmas beoordeelt terwijl die nog in aanbouw is, houdt niet alleen rekening met de bouwtekeningen, maar ook met de ondergrond: op vulkanische eilanden zoals Lanzarote en delen van Gran Canaria kan de aard van de grond invloed hebben op de fundering en dus op de begrote bouwkosten. Voor een appartement in een kustplaats wordt vooral gekeken naar vergelijkbare, al bestaande complexen in dezelfde omgeving, terwijl voor een villa in een rustiger gebied de kavel zelf een groter deel van de waarde bepaalt.

Omdat de eilanden het hele jaar door een mild klimaat hebben, is er minder een uitgesproken laagseizoen dan op het Spaanse vasteland, wat de vraag naar woningen relatief stabiel houdt gedurende het jaar. Dat helpt de taxateur om actueel vergelijkingsmateriaal te vinden, ongeacht het moment in het jaar waarop de waardering wordt uitgevoerd. Naarmate de bouw vordert, herhaalt de bank de taxatie, zodat elke volgende termijnbetaling aan de ontwikkelaar aansluit bij wat er daadwerkelijk al gebouwd is.

Bereikbaarheid tussen de eilanden en gevolgen voor de bouwperiode

Elk eiland in de provincie Las Palmas heeft een eigen luchthaven met internationale verbindingen, wat het voor kopers relatief eenvoudig maakt om tijdens de bouwperiode af en toe zelf op locatie te gaan kijken. Veel kopers op de eilanden zoeken een zonnige omgeving voor het hele jaar, hetzij voor een permanente verhuizing, hetzij als winterverblijf, en die keuze bepaalt vaak ook hoe vaak iemand tussentijds naar het project komt kijken tijdens de bouw.

Voor niet-EU-kopers die zonder visum reizen, geldt dat ze zich negentig dagen binnen elke periode van honderdtachtig dagen in het Schengengebied mogen bevinden; wie de bouw op de eilanden op afstand volgt en enkele keren wil komen kijken, houdt hier best rekening mee bij het plannen van bezoeken. Omdat het laagseizoen op de eilanden minder uitgesproken is dan op het vasteland, is er doorgaans het hele jaar door gelegenheid om een bezoek aan het project in te plannen, zonder dat de bouwlocatie sterk seizoensgebonden minder toegankelijk is.

Overdrachtsbelasting en fiscale verplichtingen op de Canarische Eilanden

De provincie Las Palmas valt onder de Canarische Eilanden, en het is de regionale overheid van deze autonome gemeenschap die het tarief van de overdrachtsbelasting vaststelt voor de aankoop van een bestaande woning op een van de eilanden. Bij een nieuwbouwwoning gelden in plaats daarvan de indirecte belasting en de bijkomende opslag die al eerder op deze pagina zijn toegelicht; het exacte tarief voor overdrachtsbelasting op de Canarische Eilanden vind je in de tabel direct hieronder.

Zodra je eigenaar bent van een woning op Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura of een van de andere eilanden en niet-ingezetene blijft, moet je jaarlijks de aangifte voor niet-ingezetenen (Modelo 210) indienen, ongeacht of je de woning permanent bewoont of alleen als winterverblijf gebruikt. Bij een latere verkoop houdt de koper drie procent van de prijs in als voorschot op jouw Spaanse belasting, en het belastingverdrag tussen Spanje en je eigen land voorkomt dat hetzelfde inkomen twee keer wordt belast.

De cijfers hieronder over Las Palmas (provincie) zijn gemeten en gedateerd: ze gaan over de bevolking, de vraagprijzen van woningen, de bereikbaarheid en het klimaat, met de bron vermeld. Als u vanuit het buitenland een Spaanse hypotheek overweegt, vormen ze een realistisch beeld en helpen ze uw budget beter in te schatten.

Inwoners en nationaliteiten van Las Palmas (provincie)

Op 1 januari 2025 telde de provincie Las Palmas in haar geheel 1.171.547 geregistreerde inwoners, blijkt uit INE-cijfers. De gegevens in deze sectie slaan steeds op de hele provincie, en niet alleen op de hoofdstad. Cijfers voor de provincie Las Palmas tonen dat 171.235 inwoners een buitenlandse nationaliteit hebben, zo'n 15 op honderd. Dat is een reële maar niet overheersende aanwezigheid, met grote verschillen tussen de plaatsen binnen de provincie.

In de provincie Las Palmas telde het INE op 1 januari 2022 slechts 1.655 Nederlanders als ingeschreven inwoners, een beperkt aantal. Deze registratie omvat alleen wie er grotendeels het jaar woont, en laat eigenaars van een tweede woning buiten beschouwing. Onderstaand overzicht geeft de grootste groepen buitenlandse ingezetenen van Las Palmas (provincie) op 1 januari 2025, zoals het INE die per gemeente bijhoudt.

Nationaliteit20252021Per 100 inwoners
Colombia22.95111.3792,0
Marokko15.50314.1541,3
Verenigd Koninkrijk12.62213.9481,1
Cuba8.4186.4410,7
Venezuela7.7914.9960,7
China5.9745.8610,5
Roemenië3.5394.0490,3
Argentinië3.2842.4600,3

Hieronder staan nationaliteiten die in de reguliere jaarcijfers niet apart worden genoemd, bijvoorbeeld Duitsers, Italianen, Nederlanders, Belgen of Scandinaviërs, zoals ingeschreven in heel de provincie Las Palmas op 1 januari 2022, de laatste INE-telling met deze landendetails. Het jaartal wijkt daarmee af van de tabel hierboven.

NationaliteitGeregistreerde inwoners
Italië22.966
Duitsland10.849
Portugal2.181
Polen2.081
Ierland1.658
Nederland1.655
Noorwegen1.282
België1.279

Huizenprijzen in Las Palmas (provincie) op een rij

Onze eigen cijfers tonen 2.871 woningen te koop in de provincie Las Palmas, met een mediane prijs van 2.730 €/m² en een mediaan bedrag van 250.000 €. De provincie bevindt zich daarmee in het middensegment, vlak bij de 3.210 €/m² mediaan van de 127 plaatsen die we in heel Spanje volgen. Tussen 1.810 € en 3.990 € per vierkante meter bevindt zich de kern van het aanbod, daarnaast bestaan er merkbaar goedkopere en merkbaar duurdere woningen.

Type woningMediane vraagprijs per m²Mediane vraagprijsAdvertenties
Appartementen en flats2.810 €/m²235.000 €2.216
Huizen en villa's2.310 €/m²335.000 €655
Alle woningen2.730 €/m²250.000 €2.871

Bij een vraagprijs van 250.000 € in Las Palmas (provincie) loopt de overdrachtsbelasting, berekend tegen 6,5 %, op tot ongeveer 16.200 €, en komen daar nog eens 3.000 € bij voor notaris, kadaster en gestoría. In totaal gaat het om circa 19.200 € die een koper naast de hypotheek zelf moet inbrengen. Dit zijn vraagprijzen uit advertenties die actief waren op 2026-10-05, geen daadwerkelijke verkoopprijzen. De uiteindelijk betaalde prijs wordt onderhandeld en hangt af van de staat, de exacte ligging en de oriëntatie van elke woning.

Om te laten zien hoe uiteenlopend de provincie Las Palmas is, geeft de tabel hieronder per gevolgde plaats het inwonertal, het aantal buitenlandse bewoners per honderd inwoners en de mediane vraagprijs per vierkante meter.

PlaatsInwonersBuitenlandse bewoners per 100Mediane vraagprijs per m²
Las Palmas de Gran Canaria384.0239,52.720 €/m²
Arrecife70.26522,82.740 €/m²
San Bartolomé de Tirajana54.92528,44.770 €/m²
Puerto del Rosario46.18220,52.150 €/m²
La Oliva29.86445,93.980 €/m²
Teguise23.94619,73.610 €/m²
Tías21.67138,24.590 €/m²
Mogán21.40335,95.000 €/m²
Pájara21.25433,42.950 €/m²
Yaiza18.69838,73.540 €/m²

Verhuur aan toeristen en langdurig huren in Las Palmas (provincie)

Las Palmas (provincie) telde in 05/2026, volgens een experimentele INE-schatting op basis van platformadvertenties, 26.998 toeristische verhuurwoningen met 115.284 slaapplaatsen samen, ongeveer 23 per duizend inwoners. Dat is een gematigd niveau, waarbij toeristische verhuur onderdeel is van de markt zonder die te overheersen; een regionale vergunning blijft in alle gevallen verplicht.

Hoe kom je in Las Palmas (provincie) en het klimaat

De provincie Las Palmas telt deze commerciële luchthavens: Aeropuerto de Gran Canaria (LPA), Aeropuerto de Lanzarote (ACE), Aeropuerto de Fuerteventura (FUE). Het is raadzaam om, afhankelijk van het seizoen, na te gaan welke van deze het dichtst aansluit op uw vertrekluchthaven. Omdat deze klimaatcijfers gemeten zijn in of bij Las Palmas de Gran Canaria, de provinciehoofdstad, kunnen andere delen van de provincie, zoals het achterland, gebieden op hoogte of andere eilanden, duidelijk afwijkende omstandigheden kennen. Januari kent een gemiddelde van 17,9 °C met een daglijks minimum rond 15,0 °C, augustus gemiddeld 24,6 °C met een maximum van 27,5 °C. Een zachte winter zoals deze maakt het hele jaar door comfortabel wonen mogelijk. Ongeveer 151 mm regen per jaar, op slechts 22 dagen met meetbare neerslag, maakt dit een droog gebied. Deze gegevens komen van AEMET, de Spaanse staatsweerdienst, en betreffen de officiële klimaatnormalen (1981-2010) van station Gran Canaria Aeropuerto op ongeveer 24 kilometer afstand; vooral landinwaarts of op hoogte kan de werkelijkheid ietwat afwijken.

MaandGem. °CGem. max °CGem. min °CRegen (mm)Zonneschijn (u)
januari17,920,815,025184
februari18,221,215,024191
maart19,022,315,712229
april19,422,616,26228
mei20,423,617,31272
juni22,225,319,20284
juli23,826,920,80308
augustus24,627,521,60300
september24,327,221,49242
oktober23,126,220,116220
november21,224,218,122185
december19,222,216,231179

Volgens cijfers van het INE vonden er in de provincie Las Palmas 13.258 woningverkopen plaats in de twaalf maanden tot 06/2026. Een dergelijke activiteit zorgt doorgaans voor meer keuze en meer vergelijkingsmateriaal voor potentiële kopers. De cijfers over de provincie Las Palmas geven een gemiddeld beeld en wijken per plaats en per woning vaak sterk af. Deel met ons waar u naar op zoek bent, dan nemen we de details samen door.

Bronnen en datum van de cijfers: INE, Censo anual de población (2025-01-01); INE, Estadística del Padrón continuo (1 de enero de 2022), provincias (2022-01-01); eigen prijsdatabank van onze groep, vraagprijzen in actieve advertenties (2026-10-05); INE, Medición del número de viviendas turísticas (05/2026); INE, Estadística de Transmisiones de Derechos de la Propiedad (06/2026); OpenStreetMap contributors (ODbL); rutas OSRM (2026-10-05); AEMET, valores climatológicos normales (1981-2010).

Aankoopkosten in Las Palmas

De overdrachtsbelasting op een bestaande woning wordt door elke Spaanse regio zelf vastgesteld. In Las Palmas bedraagt het algemene tarief 6,5 %, waarbij nog notaris-, kadaster- en gestoríakosten komen (ongeveer nog een procent extra). Bij nieuwbouw betaalt u 10 % btw plus zegelrecht in plaats van de overdrachtsbelasting. Dit bedrag wordt niet door de bank meegefinancierd.

OnderdeelBij een prijs van 250 000 €Vastgesteld door
Overdrachtsbelasting (6,5 %)16 250 €De regio
Notaris, kadaster, gestoría3 000 €Officiële tarieven
Geschat totaal19 250 €Circa 7,7 % van de prijs

Bouwtermijnen en de hypotheek: hoe lopen de betalingen

Bij een nieuwbouwwoning in Las Palmas betaalt u doorgaans een aanbetaling bij reservering, gevolgd door termijnbetalingen tijdens de bouw en een slotbetaling bij oplevering, wanneer de akte bij de notaris wordt getekend. Die tussentijdse termijnen komen rechtstreeks van uw eigen middelen, niet van de Spaanse hypotheek.

De hypotheek wordt namelijk pas uitbetaald op het moment van de notariële levering, omdat de bank een onderpand nodig heeft dat juridisch en fysiek bestaat. Dat betekent dat u de periode tussen reservering en oplevering met eigen liquiditeit moet overbruggen, terwijl de bank op de achtergrond het dossier al voorbereidt.

Spaanse wetgeving verplicht ontwikkelaars om bedragen die vóór oplevering worden betaald, te dekken met een bankgarantie of verzekering; vraag hier expliciet naar voordat u een termijn overmaakt.

Hoe taxeert een bank een woning die nog niet bestaat?

Voor een woning-op-plan baseert de bank haar eerste beoordeling op de bouwvergunning, de architectplannen, de inschrijving van de grond in het kadaster en de reputatie en garanties van de ontwikkelaar. Dit levert een voorlopige inschatting op, geen definitieve toezegging.

Vlak vóór de oplevering voert de bank een eindtaxatie uit op de daadwerkelijk afgebouwde woning en vergelijkt deze met de oorspronkelijke plannen. Pas dan worden de definitieve leenvoorwaarden, zoals de looptijd en het gekozen rentetype, vastgesteld. Een eerdere indicatie moet u dus als voorlopig behandelen, niet als een gegarandeerde uitkomst.

NIE

Vóór elke betaling geregeld

Als niet-resident heeft u een Spaans fiscaal identificatienummer (NIE) en een Spaanse bankrekening nodig om zowel de ontwikkelaar als, later, de hypotheek te kunnen betalen. Regel dit ruim vóór de reservering.

De bouwperiode in fasen

Elk project in Las Palmas kent een eigen tijdlijn, maar de opeenvolging van stappen is vergelijkbaar. De onderstaande tabel geeft een indicatie van wat er in elke fase gebeurt en waar de bank wel of niet bij betrokken is.

FaseDoorlooptijd (weken)Wat gebeurt er
Reservering1-2Aanbetaling aan ontwikkelaar, start dossier bij de bank
BouwvoortgangvariabelTermijnbetalingen, bank volgt de voortgang
Opleveringenkele wekenEindtaxatie, ondertekening akte, uitbetaling hypotheek

Documenten die de bank vraagt

Ongeacht of het om nieuwbouw of een bestaande woning gaat, wil een Spaanse bank uw financiële situatie in Nederland kunnen beoordelen. De gevraagde documenten kunnen per bank verschillen, maar de kern is meestal gelijk.

Kosten en belastingen bovenop de prijs

Bij nieuwbouw in Las Palmas betaalt u geen overdrachtsbelasting (ITP), maar 10% btw plus zegelrecht, naast notaris, kadaster, gestoría en de bankvaluatie. Deze kosten komen los van de hypotheeksom en moeten uit eigen middelen worden voldaan.

Als eigenaar-niet-resident dient u jaarlijks de aangifte niet-resident inkomstenbelasting (Modelo 210) in. Spanje en Nederland hebben een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, maar een Nederlandse belastingadviseur moet bevestigen hoe inkomsten uit Spaans vastgoed in uw aangifte thuis moeten worden verwerkt.

Verblijf, verkoop en wat niet meer bestaat

Als burger van de Europese Unie geniet u vrij verkeer en mag u zich zonder tijdslimiet in Spanje vestigen, al is inschrijving als resident verplicht bij een langer verblijf; de 90/180-dagenregel geldt voor niet-EU-burgers, niet voor u. De zogeheten Golden Visa voor vastgoedinvesteerders is per 3 april 2025 beëindigd en is geen optie meer, ook niet als aanvullend argument bij de aankoop.

Verkoopt u de woning later als niet-resident, dan houdt de koper 3% van de prijs in als voorschot op uw belasting. Nederland betaalt al met de euro, dus bij de aankoop van een woning in Spanje loopt u geen wisselkoersrisico op de aankoopprijs zelf.

Als u in Nederland woont

Vanuit Nederland is Spanje met een directe vlucht van een paar uur goed bereikbaar, wat een tweede woning praktisch maakt voor regelmatige bezoeken. Veel Nederlanders kiezen voor Spanje vanwege het klimaat, de kwaliteit van leven en de aantrekkelijke vastgoedmarkt in vergelijking met Nederland. Omdat beide landen de euro gebruiken, is financiële planning eenvoudiger, al verschillen de Spaanse erfrecht- en belastingregels wezenlijk van de Nederlandse, wat vooraf juridisch advies wenselijk maakt. Kennis van Spaans of Engels is nuttig bij het regelen van notariële en administratieve zaken ter plaatse.

Wat een Spaanse bank doorgaans van u vraagt

Belasting in uw thuisland en in Spanje

Spanje en Nederland hebben een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, maar een Nederlandse belastingadviseur moet bevestigen hoe inkomsten uit Spaans vastgoed in uw aangifte thuis moeten worden verwerkt.

Verblijven in Spanje

Als burger van de Europese Unie geniet u vrij verkeer en mag u zich zonder tijdslimiet in Spanje vestigen, al is inschrijving als resident verplicht bij een langer verblijf.

Nederland betaalt al met de euro, dus bij de aankoop van een woning in Spanje loopt u geen wisselkoersrisico.

Veelgestelde vragen

Betaalt de hypotheek de termijnen aan de ontwikkelaar tijdens de bouw?

Meestal niet. De Spaanse hypotheek wordt in de regel pas uitbetaald bij de notariële levering, wanneer de woning af is. De termijnen die u eerder aan de ontwikkelaar betaalt tijdens de bouw, komt u doorgaans zelf voor met eigen middelen, los van de latere hypotheeksom.

Kan de bank de leenvoorwaarden nog wijzigen na de eerste indicatie?

Ja, dat kan. De eerste beoordeling is gebaseerd op plannen en documentatie; de definitieve voorwaarden, zoals rentetype en looptijd, worden pas vastgesteld na de eindtaxatie vlak vóór oplevering, wanneer de bank de daadwerkelijke woning kan beoordelen.

Wat gebeurt er als de oplevering van de nieuwbouw in Las Palmas vertraging oploopt?

Vertraging bij de ontwikkelaar verschuift ook het moment waarop de bank kan taxeren en de hypotheek kan uitbetalen. Bespreek dit tijdig met uw intermediair en de bank, en controleer of de tussentijdse betalingen die u al deed, gedekt zijn door de wettelijke garantie.

Heb ik als Nederlander nog steeds een NIE en Spaanse rekening nodig voor nieuwbouw?

Ja. Het NIE en een Spaanse bankrekening zijn nodig om zowel de ontwikkelaar als, later, de hypotheek te kunnen betalen. Regel beide ruim vóór de reservering, zodat betalingen zonder vertraging via het Spaanse banksysteem kunnen lopen.

Is de Golden Visa nog een optie bij aankoop van nieuwbouw in Las Palmas?

Nee, die regeling is per 3 april 2025 beëindigd. Als EU-burger heeft u dit overigens ook niet nodig: u geniet al vrij verkeer en mag zich in Spanje vestigen, mits u zich bij langer verblijf als resident inschrijft.

Vertel ons over uw plannen en wij reageren binnen 24-48 uur

Een collega die dagelijks met internationale kopers werkt, leest uw bericht en beantwoordt het persoonlijk. Geheel kosteloos en vrijblijvend.

Door dit formulier te versturen, gaat u akkoord met ons Privacybeleid.

Of schrijf ons op hipotecas@colibrifinances.com

Meer gidsen voor u

Deze gids in andere talen: Deutschland · Deutsch United Kingdom · English France · Français